Skolyoz Türleri

Skolyoz Türleri

Skolyoz, omurganın, x-ışını üzerinde en az 10 derece ölçülen her anormal yanal eğriliğidir. Skolyoz bir hastalık değilken, nadiren bir hastalığa bağlı olabilir. Bununla birlikte, skolyoz ergenlik döneminde bilinmeyen bir nedenden veya yetişkinlikte spinal dejenerasyondan gelişir.

 

Skolyoz sıklıkla erken çocukluk döneminde, pubertasyondan hemen önce ortaya çıkar. 

Yapısal ve Yapısal Olmayan Skolyoz

Skolyoz için iki genel kategori vardır:

  • Yapısal skolyoz skolyozun en yaygın kategorisidir. Omurganın yan-yan eğrilmesine ek olarak omurga rotasyonunu içerir. Bu tip skolyoz omurganın yapısını etkiler ve omurga tedavi görmedikçe kalıcı olarak kabul edilir.

 • Yapısal olmayan skolyoz, fonksiyonel skolyoz olarak da bilinir ve geçici bir nedenden kaynaklanır ve sadece omurganın yan-yan eğriliğini içerir (omurga rotasyonu yok). Omurganın yapısı hala normaldir.

Yapısal olmayan skolyozlu bir kişi öne eğilip aşağıya eğilecekse, skolyoz eğrisi bu pozisyonda tutulurken büyük olasılıkla kaybolacaktır.

Yapısal skolyoz tipik olarak daha ciddidir çünkü kendi başlarına düzelmez ve potansiyel olarak daha fazla spinal deformite oluşturabilir.

Yapısal Skolyoz Türleri

Aşağıdakileri içeren çeşitli yapısal skolyoz türleri vardır:

  • İdyopatik skolyoz , 10 skolyoz vakasında yaklaşık 8’dir. Bu tip skolyoz tipik olarak ergenlik döneminde ortaya çıkar ancak aynı zamanda çocuklukta veya bebeklikte daha erken başlayabilir. İdiyopatik skolyozun nedenleri bilinmiyor. Bazı araştırmalar genetiğin bir rol oynadığını, ancak diğer faktörlerin de muhtemelen rol aldığını ve araştırılmaya devam ettiğini gösteriyor.

  • Dejeneratif skolyoz (erişkin skolyoz, omurgadaki eklemler dejenere olduğu için hayatın ilerleyen dönemlerinde sık görülen bir durumdur.) Yetişkin skolyozu hakkında daha fazla bilgi.

 • Nöromüsküler skolyoz bazen kas distrofisi veya serebral palsi gibi nöromüsküler bir durum nedeniyle yürüyemeyen bireylerde gelişir. Bu tip skolyozlara miyopatik skolyoz da denilebilir.
 • Konjenital skolyoz uterusta gelişir ve bebeklik çağında mevcuttur. 10,000’de 1’i etkileyen nadir bir durum, vertebradaki malformasyonlardan veya diğer nedenlerden kaynaklanabilir. Çoğu vakada omurilik eğrisi cerrahi olarak düzeltilmelidir.

Seyrek olarak, skolyoz bir spinal lezyon veya tümörden kaynaklanır. Genellikle, tipik skolyoz hastalarından daha genç (8-11 yaş) hastalar ağrı, uyuşma ve sol eğri torasik omurga gibi belirtiler yaşayacaktır. Bu semptomların herhangi birini veya bir kombinasyonunu gören bir doktor, skolyoz nedeni olarak spinal tümör veya diğer lezyonların olasılığını ekarte etmek için, bir MRI gibi ilave tanı testleri isteyecektir.

Yapısal Olmayan Skolyozun Sık Karşılaşılan Nedenleri

Yapısal olmayan skolyoz nispeten nadir görülürken, oluşabilecek bazı yollar şunlardır:

 • Kas spazmları. Sırttaki büyük bir kas spazmına başlarsa, omurga bir yönde çekilebilir ve yanlamasına bir eğri meydana gelebilir.
 • Ayak yükseklikleri farkı. Bir bacak diğerinden önemli ölçüde daha uzun olduğunda, ayakta iken bir skolyoz eğrisi mevcut olabilir.
 • Enflamasyon. Omurganın bir tarafına veya diğerine vücudun bir alanı iltihaplanmaya başlarsa, bir skolyoz eğrisi ortaya çıkabilir. Bazı olası nedenler apandisit veya pnömoni olabilir.

Bir yapısal olmayan skolyozun altında yatan neden tedavi edildikten sonra, skolyoz da kaybolacaktır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://www.medikalpilates.com/wp-content/uploads/2018/01/medikal-pilates.jpg);background-size: cover;background-position: center center;background-attachment: scroll;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 165px;}