Skolyoz Tedavisi

Skolyoz Tedavisi

Skolyoz dikkat çekici bir deformiteye neden olmaya başlarsa veya bunu yapma riski yüksekse, bir doktor eğrinin daha da kötüleşmesini önlemek için bir parantez önerebilir. Genellikle, ergen tam iskelet olgunluğuna erişene kadar bir ayraç giyilir.

Bir hastanın skolyoz eğrisinin kötüleşip gelişmeyeceğini bilmek bir tedavi planı geliştirmek için çok önemlidir. Destekleme büyük bir zaman taahhütüdür ve ergenlerin hem fiziksel hem de duygusal olarak rahatsızlık vermesidir ve eğri ilerleme için önemli bir risk oluşturmadığı sürece genellikle reçete edilmez.

Makale aşağıda devam ediyor

Skolyozun İlerleme için Risk Faktörleri

Genel olarak, aşağıdaki faktörler kişinin skolyoz eğrisinin kötüleşmesine yol açma riskini arttırır:

 • Geniş yanal eğri. Genel olarak, eğrinin Cobb açısı ne kadar büyük olursa, ilerleme olasılığı da o kadar yüksek olur. Örneğin, skolyozlu iki ergen aynı iskelet büyüme oranına sahipse de birisi 20 derece eğriye sahipken diğeri zaten 30 derecelik bir eğriye sahipse, daha büyük eğriye sahip olan kişi daha fazla eğri ilerleme deneyimi gösterecektir geleceği.
 • Kalan önemli iskelet büyümesi. Skolyoz belirlenirse ve ergen bazı iskelet büyümesini bırakmışsa, omurga lateral eğrisinin büyümesi ve kötüleşmesi olasılığı vardır. Kalan iskelet büyümesi arttıkça, eğrisel ilerleme riski de artar.
 • Dişi seks. Erkekler ve kızlar hafifçe skolyoz olma eğilimindeyken, kızların omurilik eğrilerinin ılımlı veya şiddetli skolyoza ilerlemesi muhtemel olan ve tedaviye ihtiyaç duyulanların 7 katından fazladır.
 • Torasik omurga eğrisi. Sırtın üst kısmında yer alan bir skolyoz eğrisinin, sırtın alt kısmında yer alan bir eğriye oranla ilerlemesi daha olasıdır.

İdyopatik skolyoz progresyonu için risk faktörleri değerlendirildiğinde, tedavi kararları alınabilir.

Bu makalede:

 • Skolyoz: Bilmeniz Gerekenler
 • Skolyoz Belirtileri
 • Skolyoz Tanı
 • Skolyoz Tedavisi
 • Skolyoz Cerrahisi
 • Skolyoz Video: Skolyoz nedir?

Gözlem ve Bükme Seçimi

İdyopatik skolyoz vakalarının yaklaşık% 90’ı hafiftir ve yalnızca gözlem gerektirir. Tipik olarak gözlem, ergen tam iskelet olgunluğuna erişene kadar her 4-6 ayda bir bir doktor tarafından yapılır.

Bununla birlikte, eğrinin Cobb açısına aşağıdakilerden herhangi biri meydana gelirse, genellikle skolyoz için bir parantez düşünülür:

 • İskelet büyümesi devam ederken 25 veya 30 derecenin ilerlemesiyle
 • 4-6 aylık dönem boyunca en az 5 derece ilerleme kaydediyor

Eğri büyürse ya da hızla ilerliyorsa, tedavideki bir sonraki adım eğrinin ilerlemesini durdurmak için genellikle destek oluyor.

Destek Seçenekleri

Skolyoz desteği için iki genel tedavi seçeneği vardır:

 • Tam zamanlı destek. Bu parantezler günde 16 ila 23 saat giyilecek şekilde tasarlanmıştır. Amaç, banyo, cilt bakımı ve egzersiz istisna olmak üzere her zaman giymektir.
 • Gece destek. Bu parantezler, (vücut normal dengesinin dışına çıkarılan ve bir kişi ayakta dururken ve / veya günlük aktivitelerde bulunurken gerçekçi bir şekilde uygulanamayan) hiper düzeltici kuvvetler kullanır ve en azından gece gündüz 8 saat giyilir.

Tam zamanlı perçinleme ve gecelik perçinleme arasında seçim yapmak, eğrilerin büyüklüğüne ve yerine ve hastanın ne yapmaya istekli olduğuna bağlı olabilir. Bazı çalışmalar, gece tamponlarının daha etkili olma eğilimi gösterdiğini, çünkü hastaların reçetelendiği gibi geceleri bir ayakkabı takma olasılığının daha yüksek olduğunu, ancak diğer çalışmalar, tam zamanlı perdelerin (yönettiği gibi yapıştıklarında) daha iyi çalışabileceğini buldu.

Tıp camiasında, tam zamanlı veya gece ayaklarının diğerlerinden daha iyi çalışıp çalışmadığı konusunda görüş birliği mevcut değildir. 35 derecenin altındaki eğriler için öneriler, gece veya tam zamanlı destek için uygun olma eğilimindedir. En az 35 derece olan eğriler için, tavsiyeler tam zamanlı destek için eğilim gösterir.

Diğer Cerrahi Olmayan Tedavi Aletli Pilates

Bazı insanlar, fizik tedavi ve manuel manipülasyon gibi tedavilerin skolyozun ilerlemesini durdurmasına yardımcı olabileceğini iddia ederken, bu iddiaları destekleyen en önemli kanıt aletli pilates dir. Şuanda skolyoz eğrilerinin doğal ilerlemesini azalttığı kanıtlanmış tek cerrahi olmayan tedavi aletli pilates dir.

Bununla birlikte, bir doktor tarafından tamam verilirse, skolyozlu insanlar için egzersiz sağlıklıdır ve sırtını güçlü ve esnek tutmaya yardımcı olur.

başarısız olduğunda

Bazen idiyopatik bir skolyoz eğrisi dolaşmaya rağmen ilerlemeye devam eder. Bu olur ve eğri 40 ila 50 derece ilerledikçe, ameliyat düşünülebilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://www.medikalpilates.com/wp-content/uploads/2018/01/medikal-pilates.jpg);background-size: cover;background-position: center center;background-attachment: scroll;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 165px;}